Yoga ve Sanat

Yoga ve Sanat

Ses insanı derinden etkileyen sübtil bir uyarı aracıdır. Bedenle ilgili tüm çakraları uyarır ve zihin frekansına göre farklı duygular oluşturur. Bu derin etkileme aracı, sözlerin anlamları ile güçlendiğinde etkisi artar. Bunu hissederek söylemeye çalıştığımızda, şarkının verdiği mesaj benliğinizi kaplar. Saf sevgiye adanmış anlamlar içeren şarkılar da içimizde benzer duyguları uyandırır. Meditasyon öncesi bu tip şarkılarla yapılan bir ön çalışma bireyi zihnin derinliklerine taşımak için gereken ruh ortamını hazırlar, konsantrasyonu güçlendirir.

Değişik zamanlarda biraraya gelerek, farklı aletler ile farklı müzikler yapmak ilham verici… Şarkıların sözleri ise yine bireyde çok olumlu duygular uyandırmaya yönelik birer şiir.

MANTRA

Kelime anlamı " Tek edilerek İçsel özgürlüğe göturen sestir." Zihnin derinliklerinde ki ışığa yolculukta , eski zaman ermişleri ses titreşimlerinin gücünü keşfettiler. Mantraları deneyimlediler. Bu derin trans halindeyken mantraların sesleri, mantra duyumsayabilen eski ermişler tarafından işitilebilirdi.

Yoga'nın farklı yönlerini oluşturan meditasyon, konsantrasyon, pranayama, kundalini çalışması, tantra, yantra ve mandalaların mistik yönleri güçlerini hep bu mantralardan alırlar. Farklı mantra türleri vardır. ve insan yaşantısının farklı yönlerini kapsar. Ortak bir güç ve ortak bir titreşim yaratarak toplumu iyilik, hoşgörü, anlayış ve sevgiye doğru yönlendiren mantralar vardır. Beden dili ile eşlik edildiğinde, öncülüğünü ilk kez Shiva'nın eşi Parvatii'nin yaptığı 'Lalita Marmika' dır. Bu dans yapılırken kullanılan mantra 'Babanam Kevalam' dır. Bu dans'ın müzik eşliğinde mantra ile söylenmesine Kiirtan denir. Anlamı 'Heryerde Sadece Sonsuz Sevgi Var' dır. Yapılabildiğince uzun yapılmalıdır. Zihinde ki kabalıkları, kötü duyguları yok eder, yaşamı uzatır. Temel bedensel sorunlara ve zihinsel rahatsızlıklara çözümdür. Kozmik Enerjiyi kendine doğru çeker.

KAOSHİKİİ

Anlamı, zihin katmanları olan Kosa sözcüğünen türemiştir. Mistik bir danstır. Babanam Kevalam Mantrasının söylenmesi ile yapılır. Herbir eğilişin ayrı ayrı anlamları vardır. Özellikle kadın bedeni için planlanmış olsada, erkekler için çok faydalıdır. Ayak ucundan saçın en son teline kadar bir çok faydası vardır. Omurganın esnekliğini korumasına yardım eder. Vucutta ki fazla yağları azaltır. Dizleri güçlendirir. Adet kanamaları ile sorunları olanların düzenli ve sancısız ay dönemleri geçirmelerine yardım eder. Dayanıklılığı, esnekliği, kendine güveni arttırır, kan dolaşımına ve kalbe iyi gelir. Her zaman, her yaş grubu tarafından yapılabilir.

Kaoshikii'nin öz anlamı şudur; Mikrokozmos olan küçük ben, Makrokozmos olan büyük ben ile içsel bir ilişki kurmaya çalışır.